VRANJE – Lokalni Zavod za javno zdravlje (ZZJZ) na zvaničnoj internet prezentaciji objavio je Preporuke o postupanju u toku poplavnog talasa i nakon povlačenja vode. Stručnjaci ZZJZ ukazali su na potencijalnu opasnost od pogoršanja higijensko-epidemiološke situacije i mogućnost pojave i širenja zaraznih bolesti.
Ističe se da je rizik veći u delu naselja gde se sanitarne otpadne vode sakupljaju putem septičkih jama koje su se izlile zbog velike količine padavina ili je došlo do izlivanja kanala koji služe za prihvat sanitarnih otpadnih voda.
“Ukoliko dođe do zagađenja patogenim mikroorganizmima vode i hrane, kao i unosa istih putem prljavih ruku ili kontaminiranih predmeta za ličnu upotrebu moguće je nastajanje crevnih i kožnih zaraznih bolesti” – navodi se u saopštenju.
Kako se navodi, za vreme ugroženosti i saniranja posledica poplava neophodno je sprovođenje mera kojima se sprečava širenje zaraznih bolesti koje se prenose putem zagađene vode i hrane, kao i mera lične higijene, higijene predmeta i mesta stanovanja.
U detaljnom uputstvu o sprečavanju pojave crevnih zaraznih bolesti, napominju da je bitno za piće i higijenske potrebe koristiti laboratorijski ispitanu i zdravstveno bezbednu vodu, kao što je ona iz gradskog vodovoda, kao i da se ne koristi zamućena ili voda izmenjene boje. Ističu da se ne sme koristiti za piće i pripremanje hrane, kao ni za ličnu higijenu, već da su neophodni kontrolisani izvori vodosnabdevanja, poput cisterni, flaširane vode itd.
Nikako vodu iz bunara, čuvati zalihe u manjim ambalažama
Individualni vodni objekti, poput bunara, lokalnih vodovoda, škola sa individualnim vodosnabdevanjem itd. nisu adekvatni za upotrebu, osim ako ne postoji laboratorijska potvrda o trenutnoj higijenskoj ispravnosti vode za piće. Iz ZZJZ preporučuju da se voda za piće i pripremu namirnica skladišti u ambalažama manje zapremine, do 2 litra, i iskoristi u što kraćem roku.
“Sve namirnice koje su došle u kontakt sa vodom iz poplavnog talasa, iz poplavljenih frižidera, zamrzivača, ostave i slično, ni u kom slučaju ne koristiti za ishranu. Striktno voditi računa o higijeni ruku tokom obroka i obavezno se javiti lekaru ako dođe do mučnine, povraćanja, proliva, povišene temperature” – kažu iz ZZJZ.
Napominju da je zdravstvena služba u obavezi da obavesti nadležni zavod za javno zdravlje, kao i da će ZZJZ Vranje dostaviti obrasce za prijavljivanje navedenih slučajeva putem takovzanog ALERT nadzora.
Građani kojima je voda ušla u dvorišta ili kuće, ukoliko je u pitanju manja količina vode, trebalo bi da samostalno, ili uz angažovanje komunalnih i drugih na terenu prisutnih službi, da izvrše izbacivanje vode iz objekata. Ukoliko ima naznaka da je voda kontaminirana zbog fekalnih i drugih otpadnih voda, u kontaktu sa njom treba obavezno koristiti sredstva lične zaštite poput rukavica, zaštitne odeće i obuće, zaštitne maske itd.
Šta nakon povlačenja poplavne vode
Uz korišćenje sredstava za održavanje kućne higijene, posle povlačenja poplavne vode, trebalo bi prostor u objektima očistiti i oprati čistom vodom. Nakon čišćenja neophodno je izvršiti dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju na području koje je bilo ugroženo poplavama. To se odnosi na sve površine u domaćinstvima i prostorima od javnog značaja koje su bile u kontaktu sa poplavnom vodom.
“Prilikom čišćenja potrebno je nositi nepromočive rukavice i gumene čizme i ukoliko u toku čišćenja dolazi do prskanja vodom, nositi i kecelju i zaštitne naočare i masku za lice ako je to moguće” – preporučuju.
“Ne dozvoliti deci da se igraju sa zagađenim igračkama, a trebalo bi igračke oprati u toploj vodi od oko 60 stepeni, koristeći deterdžent” – napominju.
Hrana, priprema hrane i lična higijena
Uz podsećanje da je neophodno temeljno pranje ruku nakon svakog čišćenja, jedna od bitnih preporuka je kupanje, tuširanje, čišćenje eventualnih rana, odeće i ličnih stvari nakon kontakta sa zagađenom vodom ili zemljištem. Ukoliko postoje zalihe pijaće vode, nije dobro upotrebljavati je dok se voda prethodno ne prokuva u trajanju od 15 minuta, ili ukoliko postoji stručna podrška, trebalo bi hlorisati vodu na adekvatan način.
“Neophodno je zatražiti stručnu pomoć Zavoda za javno zdravlje kada je u pitanju saniranje individualnog vodnog objekta” – podsećaju.
Pročitajte više:
Teška situacija na jugu – Sela odsečena, problemi sa strujom