BEOGRAD / VRANJE – Narodni poslanik sa liste AV-ZND, član omladine Gradskog odbora SNS Vranje i student ekonomije Milan Ilić (30), 22. decembra je, nakon 4 i po meseca od konstituisanja Narodne skupštine, imao izlaganje na Osmoj sednici Drugog redovnog zasedanja, na kojoj su poslanici raspravljali o novom zaduženju Srbije od oko 11,3 milijarde dinara kod UniCredit banke za finansiranje deonice puta Ruma-Šabac-Loznica.
Ilić je izlaganje posvetio upravo Predlogu Zakona o zaduživanju Republike Srbije kod pomenute banke, koji će država od 2023. do kraja 2029. godine isplaćivati u polugodišnjim ratama sa godišnjom kamatom od 2,70 odsto, podržavajući usvajanje istog. Ceo iznos kredita kojim će se finansirati radovi u Mačvanskom i Sremskom okrugu je 11.288.640.000 dinara. Obraćanje je iskoristio da podseti na “350 kilometara izgrađenog autoputa u prethodnom periodu”:
“Toliko niko nije gradio u prethodnih 70 godina” – rekao je Ilić, prema stenografskim beleškama objavljenim na sajtu Otvoreni parlament.
Misteriozna “tobož” cifra 619
Govoreći o infrastrukturnim uspesima aktuelne vlasti, pomenuo je “činjenicu da postoji mnogo onih koji kritikuju”, obrativši se “gospodi iz opozicije” bez konkretnih imena. Zasmetali su mu komentari o zaduživanju.
“Odlučio sam da ih onako skraćeno nazovem 619 i kompanija” – kazao je Ilić.
Kako je dodao, “toj gospodi smeta i to što se mi tobož toliko zadužujemo” da će građani Srbije biti dovedeni u dužničko ropstvo i iz godine u godinu živeti sve teže. Prema njegovim rečima, takvu poruku šalju “oni koji su se za vreme dok su bili na vlasti zaduživali šakom i kapom”, kako bi, kako kaže, isplaćivali plate i penzije “da bi pokušali na svaki mogući način da se bar još malo održe na vlasti”.
Javni dug Srbije u porastu od 2012. godine
Javni dug Srbije je u prva tri meseca 2020. godine uvećan za 370 miliona evra, na iznos od 24,7 milijardi evra, što je 52,8 brutonacionalnog prihoda (BDP), podaci su Parlamentarne budžetske kancelarije o analizi javnog duga koje je preneo FoNet. Prema podacima Uprave za javni dug, opšti dug Republike Srbije koji čini unutrašnji i spoljni dug, kao i dug lokalnih samouprava i JP Putevi Srbije i Koridori, na dan 31. oktobar 2020. godine iznosio je 57,7 odsto BDP-a.
Kako je krajem oktobra u medijima upozorio profesor Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA) u Beogradu Goran Radosavljević, za prethodnih devet godina je Srbija zadužena za oko 12 milijardi evra, odnosno oko 2.000 evra dodatnog duga za svakog punoletnog građanina, dok je pre dolaska aktuelne vlasti on iznosio oko 14,5 milijardi evra, što se poklapa sa zvaničnim podacima Uprave.
Pomenuto i rodno Vranje
Poslanik je govor sve do kraja i poruke “Živela Srbija!” posvetio “stručnjacima iz opozicije” uz stalno pominjanje cifre “619”. Prema njegovim rečima, danas se u Srbiji živi bolje, plate i penzije su veće, a stopa nezaposlenosti na “istorijskom minimumu”, Srbija je lider u regionu i u “celoj zemlji se gradi”, odnosno “gradilište je od severne do južne granice”:
“Čak i jug Srbije i moje Vranje iz kojeg dolazim dugo godina su bili poslednja rupa na svirali svakoj vlasti. Niko na jug Srbije nije toliko obraćao pažnju kao SNS od dolaska na vlasti 2012. godine” – dodao je Ilić.
Ilić je za sada jedini poslanik od trojice sa teritorije Grada Vranja, uključujući gradsku opštinu Vranjska Banja, koji je prema podacima sajta Otvoreni parlament izlagao za skupštinskom govornicom.
Predsednik Grupe prijateljstva sa Grenadom
Pored funkcije narodnog poslanika, Ilić je član Odbora za dijasporu i Srbe u regionu, zamenik člana Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva i Odbora za evropske integracije. Takođe, zamenik je člana Delegacije u Parlamentarnoj skupštini Mediterana i član nekoliko takozvanih “grupa prijateljstva”, a predsednik je Grupe prijateljstva sa Grenadom, ostrvskom državom u Srednjoj Americi na jugoistoku Karipskog mora.
Njegove kolege narodni poslaninici Slaviša Bulatović i Momir Stojilković su članovi Odbora za Kosovo i Metohiju i Odbora za kontrolu službi bezbednosti (Bulatović), i Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu (Stojilković). Stojilković je i zamenik člana Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva kao i Odbora za zaštitu životne sredine.
Zagorka Vranjancima “održala bukvicu” po broju izlaganja
Zagorka Aleksić (devojačko Baščarević) koja se nakon završene osnove i srednje škole u Vranju, najpre zbog studija odselila u prestonicu, narodna je poslanica iz redova Jedinstvene Srbije ali ne iz Vranja, već iz Beograda, gde sada ima prebivalište. Od konstituisanja Skupštine,imala je izlaganja na četiri zasedanja, o rešavanju problema vršnjačkog nasilja, neophodnosti metroa u Beogradu i zagađenju, o ravnopravnosti žena na selu itd.