fbpx
8.7 C
Vranje
utorak, 19.03.2024

Edukovan i vešt menadžer je sve neophodnija karika u obrazovanju

Odabrani članci

Prof. dr Dragana Stanojević
Prof. dr Dragana Stanojević
Dekanica Pedagoškog fakulteta u Vranju, univerzitetska profesorka i pedagog

U obrazovanju, kao „centralnom nervnom sistemu“, odnosno temelju i merilu progresa svakog uređenog društva, sve je izraženija potreba da se stvori sistem koji će biti više proaktivan negoli reaktivan.

Pedagoški fakultetu u Vranju bio je domaćin međunarodne naučne konferencije – Menadžment u obrazovanju: savremeni pristupi i perspektive, u suorganizaciji sa Pedagoškim fakultetom Univerziteta u Primorskoj (Republika Slovenija), Učiteljskim fakultetom Univerziteta u Zagrebu (Republika Hrvatska), Pedagoškim fakultetom Univerziteta „Sveti Kliment Ohridski“ u Bitolju, Pedagoškim fakultetom Univerziteta „Sveti Kiril i Metodije“ u Skoplju (Republika Severna Makedonija) i Filozofskim fakultetom Univerziteta u Nišu. Tema ovog naučnog skupa privukla je znatnu pažnju naučnika iz naše zemlje, Slovenije, Hrvatske, Severne Makedonije, Grčke, Bugarske, Albanije i Nigerije.

Razmatranjem ove teme trajne aktuelnosti učesnici skupa nastojali su da dođu do novih odgovora na pitanja koncepcije i implementacije menadžmenta (i strategijskog i operativnog, odnosno i makro i mikromenadžmenta) u savremenom obrazovanju, izazova uloge menadžera i njihovog profesionalnog osnaživanja, unapređivanja menadžment tehnologije i kvaliteta ljudskih resursa u vaspitno-obrazovnim ustanovama, procesa edukacije budućih menadžera i na druga značajna pitanja iz okvira problematike ove vrste menadžmenta.

Potreba za menadžerima sposobnim da upravljaju kreiranjem novih vrednosti i načina rada, uz merljiv uspeh u pogledu poslovanja, prisutna je u svim sferama rada. Intenzivne tehnološke, ekonomske, socijalne i kulturne promene u savremenom društvu utiču na poimanje efektivnosti i efikasnosti i sadašnjih i budućih menadžerskih praksi.

I u obrazovanju, kao „centralnom nervnom sistemu“, odnosno temelju i merilu progresa svakog uređenog društva, upravljanje je trajno suočeno sa pretpostavkama i novim mogućnostima koje proizilaze iz ovih konstantnih promena. Sve je izraženija potreba da se stvori obrazovni sistem koji će biti više proaktivan negoli reaktivan, pri čemu je edukovan i vešt menadžer sve neophodnija karika. U tom smislu, velika pažnja u celom svetu usmerena je ka problemima obrazovnog menadžmenta. Globalno tržište znanja i obrazovanja zahteva odgovor akademske zajednice o savremenim trendovima upravljanja obrazovanjem i obrazovnim ustanovama. Naime, moderni menadžment, kao socijalna tehnologija ili način da se određena zamisao ostvari angažovanjem drugih, zavisi od osposobljenosti pedagoškog radnika lidera sa upravljačkim kompetencijama. Opšte je poznato da se od menadžera zahteva da poseduje sposobnost za inovativnost i upravljanje u delu planiranja, organizovanja, koordinacije i kontrole izvršavanja delatnosti obrazovnih institucija. On još tokom svog školovanja mora da oštri svoje liderske sposobnosti i viziju, kako za posao koji će obavljati, tako i za realni život koji će voditi.

Dobar i inventivan rukovodilac je uvek bio i ostaće ključni faktor uspešne obrazovne institucije, kroz kreiranje njenog odnosa sa okruženjem, s jedne strane i funkcionalno upravljanje resursima obrazovne institucije, s druge strane. Kvalitetno osposobljeni menadžeri su profesionalci svesni svoje uloge u funkcionisanju institucije koju vode i ostvarivanju njenih punih potencijala. Zbog toga, oni moraju da idu u korak sa vremenom, razvojem pedagoške nauke i novih principa optimizacije edukativnog rada na svim nivoima obrazovanja. U tom smislu, aktuelni pristupi organizaciji obrazovnog sistema, uz pomoć novih informaciono-komunikacionih tehnologija, pokazuju zavidnu spremnost akademske edukativne zajednice da brzo i efikasno reaguje u pogledu unapređivanja kvaliteta obrazovnog menadžmenta i osposobljavanja budućih lidera.

Menadžment u obrazovanju se razvija u naučno područje koje svojim saznanjima treba i može da efektivno zadovolji potrebe obrazovnih sistema i da inicira njihove pozitivne promene i razvoj. Naime, primena sistema menadžmenta pokazuje se kao efikasan alat za obezbeđenje kvalitetnog obrazovnog procesa, unapređenje usluge obrazovanja i zadovoljenje potreba društva i pojedinaca za obrazovanjem. Korišćenjem menadžment koncepta – koncepta aktivnog upravljanja koji omogućava fokusiranost na ciljeve programskog planiranja, fleksibilnu organizaciju rada, dobro vođenje i kontrolu nad ostvarenim rezultatima, obezbeđuje se sistem savremenog poslovanja ustanova obrazovanja i time „održiv razvoj“, odnosno „održiv uspeh“ ustanova obrazovanja.

S ciljem da se to i pokaže, organizovan je i ovaj naučni skup. Saopšteni radovi su značajan doprinos širenju vidika o postignutom, mogućnostima implementacije novijih saznanja o menadžment tehnologiji i podizanju efektivnosti te primene. Ovo je bila prilika da se o ovoj aktuelnoj temi progovori iz različitih uglova teorije menadžmenta, kao i prakse obrazovnih institucija i razmene iskustva većeg broja zemalja.

Održani naučni skup je u funkciji planiranja koncepcije master studijskog programa Menadžment u obrazovanju kojim bi Pedagoški fakultet u Vranju proširio svoju lepezu ponude obrazovnih profila. Jedan od ciljeva ovog studijskog programa koji se priprema je da, pored pedagoških radnika, mogućnosti za doživotno učenje i dodatne kompetencije iz oblasti menadžmenta mogu sticati i drugi zainteresovani iz šire društvene sredine.

Ovaj jednogodišnji master studijski program akademskih studija obezbeđivao bi sticanje društveno i lično opravdanih i korisnih kompetencija. Pored već definisanih osnovnih ciljeva i zadataka obrazovanja visoko stručnih kadrova u oblasti predškolskog i osnovnoškolskog obrazovanja, studijskim programom Menadžment u obrazovanju omogućilo bi se dodatno unapređivanje edukativnih procesa u osnovnim, srednjim školama i predškolskim ustanovama. Ono bi se ostvarivalo kroz obučavanje za efektivno i efikasno kreiranje i održavanje radne sredine i atmosfere u okviru obrazovnih institucija, što će dalje promovisati, podržavati i održavati efektivno učenje i poučavanje. Za realizaciju ovog studijskog programa koncipiranog za nivo master studija, pored nastavnika Fakulteta, planirano je angažovanje i renomiranih stručnjaka drugih univerziteta. Kroz ponudu savremenih pristupa u poučavanju, istovremeno bi se ovim studijskim programom kreirale profesionalne kompetencije mendžera u obrazovanju za domaće, ali i svetsko tržište.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram i Twitter.
Instalirajte mobilnu aplikaciju sa Google Play ili App Store.

- Reklama -
- Reklama -

Poslednji članci