BEOGRAD – Sredstva prikupljena primenom instituta odlaganja krivičnog gonjenja petu godinu za redom nisu dodeljena nijednom projektu koji ima za cilj pružanje pomoći i podrške žrtvama krivičnih dela i besplatne pravne pomoći od 186 projekata koji su izabrani na javnom pozivu. Manje od 5 odsto sredstava će biti dodeljeno projektima udruženja građana dok će preko 4.000.000 evra dobiti državne ustanove u oblasti zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite za potrebe renoviranja i opremanja, za koje su sredstva trebala biti obezbeđena u budžetu – stoji u saopštenju koje je potpisalo oko četrdeset organizacija civilnog društva.
Kako navode 2020. godine usvojena je Nacionalna strategija za ostvarivanje prava žrtava i svedoka, a Vlada Srbije je “svojim odbijanjem da omogući veću dostupnost usluga za žrtve, potvrdila da je usvajanje Strategije bilo samo deklarativno, a ne suštinsko opredeljenje države da unapredi položaj žrtava”.
-“Rezultati konkursa pokazuju da se ni na koji način ne vrednuje rad udruženja građana koja pružaju besplatnu pravnu pomoć građankama i građanima Srbije, iako podaci Ministarstva pravde pokazuju da je u 2020. godini 11 udruženja pružilo skoro istovetan broj usluga besplatne pravne pomoći kao i 103 opštine u Srbiji” – stoji u saopštenju.
Smatraju poražavajućim da se sredstva prikupljena primenom ovog instituta ne usmeravaju na besplatnu pravnu pomoć i usluge podrške žrtvama, koje kako navode ne znajući suštinski omogućavaju prikupljanje ovih sredstava.
Institut odlaganja krivičnog gonjenja predstavlja ovlašćenje javnog tužioca da po svojoj oceni u okviru zakonom propisanih uslova ne pokrene krivični postupak protiv osumnjičenog, ukoliko ispuni jednu ili više zakonom propisanih mera čije ispunjenje mu je tužilac naložio, a ograničen je na postupke za krivična dela za koja je zakonom propisana novčana kazna ili kazna zatvora do 5 godina.
U svim postupcima tužilaštva nisu imala obavezu da traže mišljenje žrtve pre nego što su odlučili o primeni ovog instituta, nisu imala obavezu da obaveste žrtvu da su ga primenili, niti su žrtve imale pravo na izjavljivanje prigovora.