BEOGRAD – Centar za istraživačko novinarstvo (CINS) analizirao je 117 slučajeva femicida koji su od 2014. godine do kraja 2022. godine došli do suda, a više od polovine njih nije označeno kao teško ubistvo, čime je omogućeno onima koji počine femicid da prođu sa manjim kaznama, prenosi agencija FoNet.
„U proteklih 10 godina u Srbiji se desilo više od 300 femicida. Mnogi koji ubiju žene izvrše samoubistvo. Preostale porodice ubijenih pravdu očekuju na sudu, ali istraživanje CINS pokazuje da i tu često ostanu bez nje“ – navode iz CINS-a.
Kosana Beker iz Femplatz, jednog od udruženja koje se godinama bori za to da se femicid tretira kao teško ubistvo, navodi da bi više kazne preventivno uticale na nasilnike. Ovaj sistem ženama šalje poruku da njihovi životi nisu vredni.
S druge strane, nasilnicima šalje poruku da verovatno uz dobrog advokata mogu da prođu sa blažom kaznom, rekla je Beker za CINS. Zbog toga što u Srbiji femicid ne postoji kao krivično delo, sudovi nemaju statistiku o tim slučajevima, dodaje CINS i navodi da se oni vode kao teško ubistvo, gde se kazne kreću od 10 godina zatvora do doživotne kazne i kao ubistvo ili nasilje u porodici čija je posledica smrt, gde su kazne manje – najviša 15 godina zatvora. U nekim od slučajeva, sudije su navodile bizarne olakšavajuće okolnosti i izricale manje kazne, a deo odgovornosti prebacivale na ubijene žene, ukazuje CINS.